po złamaniu

W toku naszego życia jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnego rodzaju. Schorzenia kości również nie są osobliwością. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie ciała człowieka.
Składające się nań kości magazynują składniki mineralne, i pomimo, że cyklicznie odnawiają się to bywają atakowane przez chorobę. A ta może przejawiać genezę różnego rodzaju. Do najczęstszych zaliczają się przyczyny: genetyczne, wynikające z niedoborów witamin i minerałów, powodowane zmianami w układzie hormonalnym oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także nowotworowe. Z wiekiem wzrasta prócz tego ryzyko rozwojem zrzeszotnienia kości.
urazy kości
Stan ten może prowokować zwiększoną łamliwość kości. Wczesne stadia rozwoju schorzenia często są niezauważane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – zlekceważony. Niestety, bo najlepsze rezultaty pozwala uzyskać szybko rozpoczęte postępowanie terapeutyczne. Niezwykle ważne jest jednak głównie prowadzenie działań z zakresu profilaktyki. Wtedy nawet w starszym wieku będziemy mogli cieszyć się sprawnością. Do poszczególnych części profilaktyki zaliczamy: regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne oraz właściwą, obfitującą w minerały oraz witaminy dietę. Dobrym posunięciem będzie też kontrola ciężaru ciała, ponieważ nadwaga ma wyniszczający wpływ na kościec.

Dodaj komentarz